Award & Trophy Winners

The Donkey & Mule Society of NZ (Inc.)

For more information Contact: The Show Secretary, Andrea Thomson,
'Pemberley', Kiwitea, 2113 Kimbolton Road, R.D. 7, Feilding 4777
Ph: 06 328 9812 E-mail

Award & Trophy Winners 2009

Award & trophy Winners 2009

Kowhai Rosie
Sherryn & Graeme Green
Robin Winter

Pearl Wilson Trophy

KB Scarlett,
Jenny Clausen

Vincent Family Trophy,
3rd Kaihe Trophy

photo Peter van Dijk

Jasmine Mr. Darcy
Andrea Thomson

3rd Pearl Wilson Trophy
3rd Silverwood Trophy

Bluebelle of Cumberland Lodge
Cathie Perrott

2nd El Donto Trophy
Hi Point Mule Trophy

photo Peter van Dijk

Braywin Spectacular Blueboy

Robin Winter

2nd El Donto Trophy

photo Lea Hullett

Chateau's Texas Premier MB
Diana & John Humphries

Donkey Society Cup for the Royal Show Breed Champion
Cotswold Stud Cup 1st =
Chateau Stud Senior Mediterranean Miniature Donkey Cup 1st =

photo: Lea Hullett

Splendor's Nestle Special Dark
Peter & Marion van Dijk

Cotswold Stud Cup 1st =
Chateau Stud Senior Mediterranean Miniature Donkey Cup 1st =

photo Peter van Dijk

Country Music's Spade Cooley
Jack & Maisie Hurst

3rd Chateau Stud Senior Mediterranean Miniature Donkey Cup

Clovercrest Starlett
Peter & Marion van Dijk

Clovercrest Junior Mediterranean Miniature Donkey Cup
3rd Cotswold Stud Cup

Flaxton Green Macauley
Sherryn & Graeme Green

Frances Tatham Trophy

Ben Benger Buie
Joan Rabbitte

2nd Frances Tatham Trophy

Cotswold Miss Molly
Marianne Smith

3rdFrances Tatham Trophy

Fernlea Joel
Judy Murray

3rd Frances Tatham Trophy

Jessie
George Death

Pemberton Stud Perpetual Challenge Cup

Indiana of Jasmine
Andrea Arthur

2nd Pemberton Stud Perpetual Challenge Cup

Hector
Andrea Thomson

Colin Thom Memorial Perpetual Challenge Cup

D'Oro Elect
Graeme & Sherryn Green

2nd Colin Thom Memorial Perpetual Challenge Cup

Kairangi Victor
Andrea Thomson

3rd Colin Thom Memorial Perpetual Challenge Cup

Stormey
Graeme & Sherryn Green

Silverwood Trophy

Tara Samson
Jaccy Creak

2nd Silverwood Trophy

Jasmine Mr. Darcy
Andrea Thomson

3rd Silverwood Trophy

Sunlova Delos
Trevor Stevens

3rd Kaihe Trophy & Awapuni Stud Trophy

Bluebelle of Cumberland Lodge
Cathie Perrott

Hi Point Mule Trophy

Oakridge Dragonfly
Nicola & Lloyd Thistoll

2nd Hi Point Mule Trophy

Ashridge Lucky Fern
Cynthia Sim

3rdHi Point Mule Trophy

Pip of Rhymoor
Elton Moore

Awapuni Stud Trophy

Farmyard Chinook
Julie Watson

2nd Awapuni Stud Trophy

Pemberton Angelotti
Andrea Thomson

Cameron Donkey Trophy

Pemberton Fricka
Andrea Thomson

2nd Cameron Donkey Trophy

Pemberton Briar
Andrea Thomson

3rd Cameron Donkey Trophy

Oakridge First Flight
Nicola & Lloyd Thistoll

Cameron Mule Trophy

Caitlyn Kennington-Winter
Kowhai Rosie

Young Exhibitor Award

Billy Brown
Susan Rogerson

North Island Publicity Award

Bumble of Ikaroa
Kate Horrey

South Island Publicity Award